Chemie do bazénu

Účelem bazénové chemie je, aby voda v bazénu zůstala stále čistá a nezávadná. Bazénovou chemii dělíme na dva typy: chlorovou a bezchlorovou. Nelze provádět chlorovou dezinfekci současně s bezchlorovou chemií.

Chlorová chemie

Jedná se o typ chemie, kde se jako dezinfekční a účinná látka používá chlor. Chemické přípravky na bázi chloru jsou v dnešní době nejúčinější proti rozvoji řas, rozsivek a dalších mikroorganismů jichž jsou v bazénové vodě tisíce. Vzhledem k tomu že se však chceme ve vodě koupat, je možnost použití některých chemikálií značně omezena (čtěte návody u produktů).

Produkty

Chlor šok - pro rychlou dezinfekci bazénové vody v případě uvedení do provozu, vyšších podmínkách provozu jako jsou vysoké teploty, velký počet koupajících apod.

Modrý šíp - pro šokovou dezinfekci bazénové vody s rychlým úbytkem přebytečného chloru z vody a tudíž z možností koupání ve velmi krátké době po ošetření.

Algicid - pro prevenci a likvidaci řas obsažených v bazénové vodě.

Dezinfekční tablety - slouží k pravidelné dezinfekci bazénové vody a zároveň slouží jako prevence pro množení bakterií. Dezinfekční tablety z většiny obsahují funkce pro dezinfekci, vločkování, zabránění růstu řas, stabilizace chloru, ... (dle typu výrobku a danného výrobce).
Produkty: Triplex tablety, Quatro tablety, Multifunkční tablety, ...

Zazimovač - zabraňuje tvorbě řas, množení bakterií a usazování vápníku v bazénové vodě přes zimní období, kdy bazén není v provozu.

Chlorové tablety - pro celosezónní dezinfekci bazénové vody se zabraňováním růstu řas a množení bakterií

Bezchlorová chemie

Ačkoliv jsou všechny chlorové přípravky účinné a naprosto nezávadné, je pro část majitelů bazénů pro ošetřování vody zajímavější bazénová chemie bez chloru. Vhodné pro použití v bazénech ve kterých se mohou koupat osoby s alergií na chlor. Bezchlorové chemie se dávkuje vyšší množství pro udržení nezávadnosti vody, čímž vzrůstají také náklady na údržbu bazénové vody.

Produkty

Blue Star Tabs - kombinované tablety s dezinfekčním účinkem na bázi aktivního kyslíku a aglicidem na vyvločkování nečistot.

Kyslíkové tablety a Aktivátor - jedná se o dvousložkovou chemii (každé balení zvlášť). Obě komponenty se používají současně dle přiložených návodů na koncentrace. Komponenty v kooperaci zajišťují dezinfikování bazénové vody a také zabrání růstu a množení řas včetně bakterií.

Regulace pH a minerálních látek

Doporučovaná hodnota pH pro bazénovou vodu se pohybuje okolo 7,2.
Rehulovat pH musíme, protože pokud je pH nižší než doporučovaná hodnota, tak dochází ke korozi kovových částí bazénu (i nerezových). Pokud je pH vyšší než doporučované, tak se mohou tvořit v bazénu vápenaté usazeniny a zákaly vody. V obou případech dochází ke snižování účinností chemických přípravků na úpravu vody a může docházet k podráždění pokožky a očí.

Produkty

pH plus - přípravek zvyšující pH v případě že je pH pod úrovní doporučované hodnoty.

pH mínus - přípravek snižujíci pH v případě že je pH nad úrovní doporučované hodnoty.

Ca - stabilizátor tvrdosti vody - přípravek používající se v případě zvýšené tvrdosti vody a při zvýšeném obsahu těžkých kovů ve vodě. Ca působí jako inhibitor tvrdosti vody, zabraňuje vzniku usazenin na stěnách a dně bazénu a zároveň na sebe váže ionty vápníku, hořčíku, železa a manganu.

Alkalita - přípravek zvyšující alkalitu bazénové vody. Alkalita představuje souhrn látek rozpuštěných ve vodě, které zabraňují změnám pH v bazénové vodě.

Calzestab Eisenex - tekutý přípravek proti usazeninám vápníku, železa a rzi. Nejen že odstraňuje již vzniklé usazeniny, ale také zabraňuje tvorbě nových usazenin.

Čistící přípravky

Čistících přípravků je nepřeberné množství, můžeme čistit stěny bazénů, vodní linky a mnoho dalšího. Výběr z těchto produktů naleznete níže.

Produkty

Saunareiniger - tekutý čistící a dezinfekční prostředek s antiseptickými účinky pro sauny.

Základní čistič - tekutý čistící prostředek na bazénové stěny odstraňující vodní kámen a jiné usazeniny. Výhodou je, že nepoškozuje plasty.

Čistič okrajů bazénů - tekutý čistící prostředek rozpouštějící usazeniny na úrovni hladiny vody. Čistící prostředek odstraňuje mastnoty, tuky, saze, zbytky kosmetiky a vápenaté usazeniny.

Stahlclin - tekutý přípravek k čištění nerezových částí.